Sık Sorulan Sorunlar

Nerden başlayayım?

Bunun cevabı nerde durduğunuzla ilgili olarak değişir. Bazı kitap ve videolar önerebilirim ama öncelikli olarak kendi enerji muhasebenizi yapıp şu an için ne kadar vaktinizi verebileceğinize, paçayı ne kadar sıvamak istediğinize bakmakta fayda var. Emin olun bunun cevabı bu okyanusun ne kadar derin olduğunu keşfettikçe değişecektir. Önce Facebook’taki grupları biraz gezinin ve orada yapılanlara ve konuşulanlara katılın. Bu nehir alıp sizi bir yerlere sürükleyecektir elbet.

Kurs şart mıdır?

Amacınızın, niyetinizin ne olduğuna bağlı olarak bunun da cevabı değişir. Sadece okuyarak ve bir takım etkinliklere katılarak mutlaka kıymetli şeyler öğrenebilirsiniz. Bunlar daha ziyade teknik olacaktır ancak teknik, strateji değildir.

Permakültüre Giriş kursunun size vereceği sadece fikri bir giriştir; adı üstünde, permakültürün nasıl bir şey olduğuna dair fikir edinirsiniz. Permakültür Tasarım Sertifika kursu ise size strateji oluşturmayı ve birincil hataları yapmamayı öğretir. Eğer kendi kendinize bir takım şeyler yapıyor ama sürekli bir duvara tosluyorsanız, stratejinizdeki hatanın ne olduğunu keşfetmek için bir PDC’ye katılmak sizin için faydalı olacaktır.

Peki kursa gitmek için ikna oldum ama param yok?

Şu an için maddi imkanlarınız bir PDC’ye katılmak için elvermiyor olabilir, doğrudur, yalnız bildiğim tüm PDC kurslarında burs imkanı mevcut. Bunun yanı sıra yaratıcı olup armağan ekonomisi gibi kendinize olanaklar yaratmak veya bir grup olarak bir araya gelerek kendinizi fonlayan bir oluşum yaratmanız da mümkün.

Unutmayın ki PDC eğitmenlerinin hiçbiri sadece eğitmenlik yapmıyor ve geçimini sağlamak için pek çok şeyle birden uğraşıyor, sizin gibi fatura, vergi vb. ödüyor. Yani sizin ekonomik sorunlarınızdan muaf değiller ancak bunları karşılamak için kendi ihtiyaçlarını asgariye indirerek maddi imkanlarını kendilerini bu konuda eğitmek ve deneyim kazanmak için harcıyorlar. Saatlerce makale, kitap okuyup, arazide/alanda çalışıp, kendilerini geliştirecek kurslara gitmeye devam ediyorlar. Henüz bireyleri fonlayabilecek bir yapı içerisinde değiller zira kendileri de birey. Anlayacağınız onlar da sizin gibi hava soluyan, yemek yiyen, otobüse binen, kitap alıp okuyan normal insanlar.

(İyi de bu kurslar çok pahalı?!)

Eğer tavrınız gerçekten buysa şöyle diyebilirim; Sizi ikna etmek gibi bir çaba içinde devinmeyeceğim, Geoff hoca “ağacı tutacağı yere dik” der. Bir de bir laf vardır; Niyeti olan yolunu bulur, olmayan bahanesini…

Ben çok ekolojiğim zaten. Permakültür de batıdan dayatılmış bilgiler. Yerelde bizim her şeyimiz var. Bu PDC de niye bu kadar önemliymiş ki?

Yerel zaman içinde kendi ihtiyaçlarına yönelik pek çok teknik geliştirmiş durumda. Kadim bilgilere baktığınızda en güzel örnekleri yerel mimari bilgi, yemek kültürü vb.de bulabilirsiniz.

Permakültür dünyanın dört bir yanından kadim bilgiyi derleyip, özündeki stratejiyi algılayıp, bunu güncel bilimsel veriyle birleştirip, tekrar yerelde kullanılabilir şekle sokuyor. Eğer yerel bilgiyi özündeki stratejiyi algılamadan, sadece teknik olarak uygulamaya kalkarsanız “birincil hata” dediğimiz şeyi yapmanız olası.

Bunun yanı sıra “yerel” dediğimiz şey eğer son 50 sene içinde dayatılmış yanlış politikalarla yeterince bozulmadıysa, içinde bulunduğumuz iklim değişikliği sebebiyle de güncelliğini hızla yitirmekte. Yerel bilgiye göre bir zamanlar sulak olan bir alan eğer bugün kurak veya kurumaya yüz tutmuşsa, dünyadan diğer “yerel” örneklere bakarak yeni stratejiler uygulamaya mecburuz.

Arazim var. Danışmanlık yapıyor musunuz?

Danışmanlıktan ne anladığınıza göre bu göreceli bir durum. Anahtar teslim tasarım ve/veya danışmanlığa inanmıyorum. O alanı sürdürecek kişi eğer sizseniz gerekli stratejiyi sizin öğrenmeniz o arazinin sağlığı için en doğrusu. Kendi arazinizin durumunu ve gelişimini okumayı öğrenmeden, yaşayan sistemlerde zamanla oluşacak nişleri değerlendirmeyi öğrenmeden, bunu sadece dışarıdan ekleme bir danışmanlıkla sağlamanız mümkün değil. Kısacası sürdürülebilir değil.

Eğer arazinizin durumuyla ilgili stratejik önerilerde bulunmamı isterseniz, evet bunu memnuniyetle yapabiliriz. Yol-yordam ve zamanlamayla ilgili görüşelim.

Geçenlerde 2 haftamı bir çiftlikte geçirdim. Harikaydı! Hayıtımda radikal değişiklikler yapmak istiyorum. Ben de şehirden kaçıp doğada yaşayacağım ama eşimi dostumu ikna edemiyorum.

Radikal değişiklik yapmaya karar vermeden önce ilk soruya dönüp “Nereden başlayayım?”a tekrar bakın. Hiç bir arazi uzayda kendi kendine durmadığı gibi, hiç kimse de kendi kendine bir adacık değil. Eşiniz-dostunuz sizin yanınızda olmadan “doğa”da olmak diye bir şey pek mümkün değil.

Gelin önce şehirdeyken, günlük hayatınızdaki doğayı ve onu zenginleştirmenin yollarını keşfedin. Rotanız hiç tahmin edemeyeceğiniz şekilde değişebilir. Bu sayede ihtiyaçlarınızı değerlendirmek için biraz vakit vermiş, eşinizi dostunuzu yanınıza katmış, yeni ahbaplıklar kurmuş olursunuz.

“Küçük ve yavaş” başlamak, “En küçük müdahaleyle en büyük verimi elde edebileceğin dokunuşları yapmak” permakültür tasarım önergeleridir. Değişime küçük başlayın ve sistemin geribildirimini dinleyin.

Reklamlar