ELLE, Haziran 2015

“Dünyaya ve İnsana Özen Gösterelim”

Permblitz İstanbul Kurucu Üyesi Deniz Üçok, modern kent anlayışının çöktüğü günümüzde perakültürün gerekliliğini savunurken daha yeşil bir hayatın mümkün olabileceğine değiniyor:

“Kurduğumuz sistemlerin, kentlerin bizi mutsuz ettiği ortada, üstelik yüzde 70’lerde kentleşme oranı olan bir ülkedeyiz. O halde kent anlayışımızı baştan sorgulamak ve tasarlamak gerekir diye düşünüyorum. Permakültürün üç etik prensibi, ihtiyaçlarımızı karşılarken dünyaya özen gösteren, insana özen gösteren ve ihtiyaç fazlasını bu ilk iki ilkeye vakfeden bir rota çizmemizi söylüyor. Dolayısıyla yaptığımız her eylem, aldığımız her karar daha iyi bir dünyayı oluşturmak için bir adım olabilir. İhtiyaçlarını temiz ve adil olarak karşılayabilen, kendi kendine yeten topluluklar var mesela. Gıda erişimi, araç-yol paylaşımı veya eşya takası gibi çeşitli alanlara odaklı çalışan topluluklar bunlar.”

Permablitz Nedir?

“Permablitz İstanbul, Melbourne’da başlayan bir akımın, 2011’de İstanbul’da kurulan ayağı aslında. Permakültür konusunda öğrendiklerini halen burada yaşarken uygulamak için hevesli birkaç kişiyle başlayan bir hareket. Tasarımcılarımızdan biri, bir bireyin bahçe veya balkonunu tasarladıktan sonra uygulaması için grubumuzdan çağrı yapıyoruz ve dileyenler yeterli sayı dolana kadar katılmak için başvurabiliyor. Amaç kentin sürdürülebilirliğine permakültür çerçevesinde katkıda bulunabilmek.”

Daha Olumlu Bir Dünya İçin

“Teneke kutu yerine depozitolu şişeleri tercih edebilir veya arabanızdaki boş koltuklara yol paylaşım sitelerinden bir yol arkadaşı alabilirsiniz.”

ELLE 201506

Reklamlar