1491 New Revelations of the Americas Before Columbus, Charles C. Mann

1491 New Revelations of the Americas Before ColumbusAntropoloji ve insan topluluklarının nasıl geliştiği konularında okumayı seven biri olarak, bir permakültür büyüğümüzden bu kitabı duyduğumda heyecanlanmıştım. Birkaç senedir kenarda okunmayı bekleyen bu kitabı nihayet bu yaz ele alma fırsatı buldum. Her şeyden önce, Columbus öncesi yerliler hakkında bugüne kadar alışıla gelmiş çok spiritüel oldukları ya da bizonların soyunu tüketecek kadar avcı oldukları bilgi ve beklentilerinin tam tersini anlatıyor diyebilirim.

İlk yerlilerin ne zaman geldiği ve kim oldukları tam olarak bilinmese de, Eski Dünyadan çok farklı bir medeniyet geliştirdikleri, tekerleği icat ettikleri halde uzun mesafe araçlar ya da el arabası için kullanmadıkları ve Avrupalıların bu topraklara getirdiği mikroplardan önce dahi kendi iç yönetim biçimleri ve bölgeler arası savaşlar sonucu zaten çöküşte oldukları gibi bilgiler içeriyor.

Yaklaşık 400 sayfa içinde hevesle beklediğim konu ise tek bir bölüm içine sıkışmıştı. Permakültürde özellikle üzerinde durduğumuz gıda ormanı, terra preta ve “her şey bahçıvandır” sözünün açıklaması Amazonia bölümünde mevcut. Tüm canlı varlıkların ortamını kendi yaşamı için uygun hale getirmesi ilkesinin bir örneği olarak, eski Amazon yerlilerinin kendi yaşam alanlarında yiyebilecekleri türlerden oluşan ormanlar yarattıkları, ve bu tür bir tarım biçimi batı tarafından bilinmediği için, tamamen insan yapımı olan bu ormanları senelerce yabani ve doğal sandığımızı anlatıyor. “Doğal” kavramının insan eli değmemiş demek mi olduğu, yoksa doğanın bir parçası olarak onunla işbirliği içinde olan edimler mi olduğu konusu için güzel bir örnek.

Kitaptaki çarpıcı bilgilerden biriyse Kansai Çevre Mühendisliği Merkezinden Makoto Ogawa’nın deneylerine göre, kömürün (ya da terra preta içindeki biyokömürün) karbonu elli bin seneye kadar toprak altında tutabildiği.

Vintage Books, 2005. ISBN 978-1-4000-3205-1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s